• Mutlukent Mahallesi 1961. Cadde No:6 Çankaya / Ankara
 • +90 312 473 32 38-39
 • info@konspek.com.tr

ELMECH KAZETEN/ YERALTI HAVALANDIRMA, SOĞUTMA VE SUSUZLAŞTIRMA

GPSZ Elektrikli Pompa

GPSZ tip santrifüjlü pompa taşınabilir ve elektrikli olup, kısmi ya da tamamen suya batmış halde çalışabilir. Özellikle, maden susuzlaştırması için kullanılan bu pompalar ‘b’ ve ‘c’ tipi patlayıcı ortamlarda kullanılabilir. 2-45 Celcius derecede, temiz suda ve 35 mm büyüklüğüne kadar parçacıklı suda çalışabilmektedir.

- KONSPEK Madendicilik

GPSZH-1 Hidrolik Dalgıç Pompalar

GPZH tip taşınabilir döner pompalar hidrolik sistemle, kısmi ya da tamamen suya batmış halde çalışabilmektedir. Özellikle, maden susuzlaştırması için kullanılan bu pompalar ‘b’ ve ‘c’ tipi patlayıcı ortamlarda kullanılabilir. 2-30 Celcius derecede, temiz suda ve 6 mm büyüklüğüne kadar parçacıklı suda çalışabilmektedir.

- KONSPEK Madendicilik

VPAV Pnömatik Fanlar

Derinliği yüksek kömür madenlerinde bağımsız havalandırma sistemleri için dizayn edilmiş olan VPAV serisi pnömattik fanlar, emme-basma sisteminde yatay eksene maksimum 90° eğimle çalışabilmektedir. Fanlar IM1 ortamlarda çalışabilen pnömatik tahrik sistemine sahiptir.

- KONSPEK Madendicilik

Havalandırma ve Ayak Soğutma Sistemleri

 • Konspek Madencilik
 • Ürünler
 • Havalandırma ve Ayak Soğutma Sistemleri

Hidrolik Vantilatörler

Metan ve kömür tozu patlaması riskinin olduğu yeraltı madenlerinde kullanılmak üzere tasarlanmış olan hidrolik fanlar emülsiyonla çalışmaktadır ve ATEX GRUP1 M2 kategori güvenliğe sahiptir.Fanlar havalandırma sistemine basınç uygulananın yanı sıra toz bastırma sistemine yardımcı olmak ve portatif yapısı sayesinde duvarlarda soğutucu olarak da kullanılır. Kömür Hazırlama Tesisleri ve diğer endüstriyel tesislerde de kullanılmaktadır.SM05/10 ve SM04/20 hidrolik motorun kullanıldığı fanlar, ayak içinin haricinde hazırlık aşamasında da kullanılabilir.

AVANTAJLARI

- Temiz bir hidrolik kaynağın olduğu durumlarda, kolay montaj-demontaja ve kolay kullanıma sahiptir.
- Kolay taşınabilir.
- Kablo maliyeti, çalışma ve insan gücünden tasarruf sağlanır.
- Yalnızca hidrolik güce dayandığı için daha güvenilirdir.
- İşletme giderleri düşüktür.
- 25 MPa hidrolik kaynağın olduğu mekanize ve yarı mekanize ayaklarda özellikle tercih edilmektedir.
- Elektrik fanlarda olduğu gibi iki ayrı hattan besleme yapılabilir."

KONSPEK Madencilik

 • Konspek Madencilik
 • Ürünler
 • Havalandırma ve Ayak Soğutma Sistemleri

Buharlaştırıcı Soğutucu Birim MK

Buharlaştırıcı makine montajı ile çalışan doğrudan işlem ısı değiştiricidir. Soğutucu birim, giriş ve çıkış arasındaki hava sıcaklığını 400-600 m3/dk hava sirkülesiyle 12-15oC arasında düşürür. Kompakt tasarımı uçlarındaki parçaların taşınmasını kolay hale getirir. Soğutucu birim istenirse galeri zeminine ya da tavana monte edilebilir. Bakır kasası kömür madenleri ve bakır madenlerindeki yıpratıcı şartlardan korunmasını sağlar.

 • Konspek Madencilik
 • Ürünler
 • Havalandırma ve Ayak Soğutma Sistemleri

Ayna Soğutucu MK-CP

MK_CP Ayna soğutucu patlama tehlikesi olan alanlarda çalışılması için, galeri tavanlarının MK/P buharlaştırıcıdan ya da merkezi havalandırma sistemleri ile buzlu su beslemesi ile soğutulması için tasarlanmıştır. Hava giriş ve çıkış flanşları 800-1000-1200 çaplı hava kanallarına ve WLE600-800-1000-1200 eksenli fanlara bağlanabilir. Soğutucunun kompakt tasarımı uçlarındaki parçaların kolay taşınmasını sağlar. Soğutucu birim istenirse galeri zeminine ya da tavana monte edilebilir. Bakır kasası kömür madenleri ve bakır madenlerindeki yıpratıcı şartlardan korunmasını sağlar.

 • Konspek Madencilik
 • Ürünler
 • Havalandırma ve Ayak Soğutma Sistemleri

Ayna Soğutucu MK-CP/L

MK_CP/L tipi hava soğutucu 10-200kW serisi madencilik sektörü için özel üretim bir tip soğutucudur. Maden ocaklarında hava akımını soğutma amaçlı kullanılır. Dolaylı makinelerin her çeşidiyle çalışabilir (soğutma elemanı olarak su kullanılır). Hidrolik fanlar ile beraber çalışan teknolojisi ile maden soğutmasında çığır aşmıştır. Bağımsız olarak (kompresör kurulumu) kullanılabileceği gibi var olan hidrolik sistemle de kullanılabilir (Emülsiyon besleme basıncı: minimum 60 bar’dır). Ayna soğutucular bir basınç regülatörü ve bir filtre ile donatılmışlardır. Ayrıca soğutucu/fanları 5-10oC emülsiyon soğutucu ile beslemek de mümkün olup bu durumda besleme kanallarının sayısında belirgin bir şekilde azalma olur.